Zavolejte nám 608 449 964
Úvodní strana > Jak vybrat matraci?

Jak vybrat matraci?

Rozhodli jste se koupit novou matraci a nevíte si rady? Matrace spolu s postelovým roštem rozhoduje o tom, jak dobře a zdravě se vám bude na posteli spát. Matrací je našem trhu opravdu hodně, liší se od tvrdosti, typu a výšky. Každému člověku může vyhovovat něco jiného, a proto je dobré mít co nejvíc informací, které vám mohou pomoci ve správné volbě.

 

 

Samozřejmě, že v ideálním případě byste si mohli matraci vyzkoušet a podle toho, jak příjemná by se vám zdála ji i koupit. Tyto možnosti však nemáme všude, někdy nemáme čas, někdy se nám jednoduše nechce, proto jsme pro vás našli pár tipů, podle kterých si matraci dokáže vybrat i z pohodlí vašeho domova.

 

Tvrdost matrace

Ortopedi se většinou shodují na tom, že by matrace neměla být ani příliš měkká ani příliš tvrdá. Stupně tvrdosti se rozlišují od stupně 1 – 4, u některých prodejců to však může být jinak, a proto je dobré se první podívat na to, co myslí danou tvrdostí.

To jak příjemná je matrace pro člověka hodně záleží na tom, kolik člověk váží. Většinou to funguje na principu, že čím člověk váží víc, tím by si měl kupovat tvrdší matraci, protože pro něj bude příjemnější a bude držet správnou polohu páteře.

Důležitá je takzvaná „bodová elastičnost“, což v hovorové řeči znamená, že se matrace prohýbá pouze v bodech, kde je na ni vyvíjen tlak. To zaručuje stabilitu páteře a váš pohodlný spánek.

 

Typ matrace

Líná pěna

Matrace tvořená z líné pěny reaguje na tělesnou teplotu člověka. Když se tělo při spánku zahřeje, matrace měkne a tím vytvoří optimální tvar pro spaní. Díky efektu pomalého vracení se omezuje narušení krevního toku a eliminuje se možnost proleženin. Svaly si tak během spánku mohou odpočinout, což velkou měrou přispívá ke zdravému spánku.

 

Studená pěna

Studená pěna se dokáže velice dobře přizpůsobit lidskému tělu. Zároveň je pevná a tvarově stálá, cože zamezuje jakýmkoliv deformacím. Studené pěny efektivně odvádějí teplo a jsou vhodnější volbou pro alergika, protože omezují výskyt roztočů.

Na trhu můžete narazit i na takzvané BIO pěny, které obsahují různé přírodní oleje a mají lepší antibakteriální vlastnosti, navíc jsou ohleduplnější k životnímu prostředí.

 

Latex

Největší důvod proč si kupovat latexovou matraci je její elastičnost. Perfektně se dokáže přizpůsobit ležícímu tělu a tím mu dodat přesně to, co potřebuje. Jedinou nevýhodou je, že k latexové matraci potřebujete vhodný lamelová rošt.

Na trhu se objevují různé kombinace latexu, které spojují to nejlepší a vytvářejí skvělé kombinace pro každého.

 

Taštičková matrace

Taštičkové matrace neboli sendvičové se skládají z několika vrstev, proto sendvičové. Tyto vrstvy jsou ze stejného materiálu jen mají různou objemovou hmotnost. Většinou jsou tvořené z tzv. PUR pěny a kokosového vlákna spojeného s latexem. Takové matrace mají jednu stranu vždy tvrdší a druhou měkčí, což vede k tomu, že si můžete sami zvolit, na které straně chcete spát.

 

Výška matrace

Výška matrace určuje kopírovací schopnosti. Prakticky řečeno, když budete spát na 10 centimetrové matraci často, je tu pravděpodobnost, že po čase bude cítit nepohodlnost. Proto jsou nižší matrace vhodnější na občasné přespání a vyšší matrace zase na každodenní spaní. Vše umocňuje ještě váha člověka.

Závěr

Na závěr můžeme přidat ještě tip pro partnery, kteří se rozhodují, jestli si koupit jednu velkou matraci nebo dvě menší. Z praktického hlediska bychom víc doporučili dvě menší, nestává se totiž úplně často, aby měli partneři stejné požadavky na svou matraci. Další výhodou je že, s dvěma matracemi se lépe manipuluje, a pokud chcete mít polohovatelné rošty, tak si jednu velkou koupit ani nemůžete. Někteří partneři se bojí rozdělení středu mezi matracemi, kvůli nepohodlnosti. Z praxe je však ověřené, že pokud máte kvalitní potah, tak se tyto nepříjemné pocity absolutně eliminují.