Zavolejte nám 608 449 964
Úvodní strana > Jak vybrat zahradní sestavu?

Jak vybrat zahradní sestavu?

Nakupování zahradního nábytku vypadá na první pohled velice jednoduše. Přijdete do e-shopu nebo kamenné prodejny, vyberete si nábytek podle toho, jak se vám líbí, odvezete si ho domů a tam ho někde umístíte. V některých případech to může vyjít, většinou jsou ale zákazníci postupem času velice zklamaní, že nábytek není takový, jaký si ho představovali. Proto vám zde nabízíme několik rad a postupů, které by vám mohli v nákupu pomoci.

 

Rychlá odpověď

Při nákupu zahradní sestavy byste si měli v první řadě položit několik otázek. Ze všeho nejdřív si musíme uvědomit, k čemu bude zahradní sestava sloužit a kde bude umístěna. Je rozdíl mezi tím, když budete mít zahradní nábytek uložen na otevřeném prostoru, v altánu nebo pod slunečníkem. Podle toho se budete rovněž rozhodovat, který z materiálů zvolíte. V dnešní době se hodně používají materiály jako dub nebo borovice, teak, umělý ratan, přírodní ratan, banánový list, vodní hyacint nebo nerez

 

Dlouhá odpověď

Než si koupíte zahradní sestavu, zkuste si položit tyto otázky:

 

K čemu bude zahradní sestava sloužit?

Důvodů, proč si pořídit zahradní nábytek může být opravdu hodně. Někdo si chce koupit zahradní sestavu k posezení s přáteli, k popíjení dobrého pití a povídání. Jiní vyhledávají toto místo k relaxaci a odpočinku. A někteří využívají toto místo jen ke stolování. Aby vše fungovalo tak jak má, musíte brát na zřetel jednotlivé parametry nábytku. Bylo by značně nepohodlné jíst u nízkého stolu nebo usednutí v hluboké sedačce nebude rozhodně příjemné, když se budete chtít rovně opřít u jídla. Taková lavice nebude totiž naprosto vhodná k nějaké relaxaci s knihou nebo obyčejnému odpočinku. Zkuste se i vy zapřemýšlet, k čemu budete nábytek opravdu využívat nejčastěji?

 

Kde bude umístěna?

Možností, kde můžete umístit váš zahradní nábytek je několik. Jedna je to absolutně otevřené prostranství, pod slunečník nebo pergolu či markýzu nebo jej můžete umístit do zahradního altánu. Všechny varianty jsou vhodné, dávat si musíte jen na to, z jakého materiálu váš nábytek bude udělaný.

Pokud budete pořizovat zahradní nábytek pod zakrytou terasu nebo do zahradních domů a altánů, budete si moci vybrat kromě velmi odolných materiálů i materiál jako je přírodní ratan, banánový list nebo vodní hyacint.

Jinak tomu bude v případě, že některou část prostoru budete mít nekrytou. Tady už se můžete potýkat s větrem, deštěm nebo prachem. Proto je dobré vybírat nábytek, který bude jednodušší na údržbu.

V případě slunečníků a pergol byste se už měli podívat po odolných kusech, jako je dřevo, plast nebo nerez. U dřeva bychom jen doporučili sledat, jaká je jeho náročnost na údržbu, protože o každý druh dřeva je třeba starat se jinak.

A pokud sháníte zahradní sestavy do volného prostoru, snažte se svůj výběr omezit na opravdu odolné materiály jako je umělá ratan, nerez nebo plast.

 

Materiál, z kterého bude vyrobena?

 

Plast

Plast nepatří mezi extrémně oblíbené materiály, které by si lidé dobrovolně pořizovali na svou zahradu. Je to hlavně z toho důvodu, že si skoro každý z nás pamatuje levné, nestabilní a škaredé plastové židle, které byly jednu dobu skoro všude.

V případě, že chcete opravdu kvalitu, chtějte tzv. “masivní plast“. Poznáte ho i podle ceny, která je podstatně vyšší, než je tomu u nekvalitního plastu. Naproti tomu vám zaručí odolnost vůči každému počasí s opravdu dlouhou životností.

 

Dřevo

Dřevo je materiál, který je pro zahradní sestavy jako stvořený. Jednat krásně zapadne do každé zahrady, je nenucený a při vhodné volbě dokáže být dlouholetým společníkem. Na našem trhu se vyrábí zahradní nábytek buď z klasického dřeva nebo z exotických materiálů jako je přírodní ratan, teak nebo banánový list.

Vlastnosti každého druhu dřeva se liší. Každý potřebuje jinou péči, jeho životnost záleží na původu zpracování a dalších principech, o kterých byste se měli buď dočíst nebo by je vám měla sdělit odpovědná osoba.

 

Umělý ratan

Umělý ratan vypadá na první pohled skvěle. Je takřka k nerozeznání od přírodního ratanu, tento je však ještě o něco odolnější a vydrží i nepřízeň počasí. Je však důležité koupit opravdu kvalitní umělý ratan a ne jen napodobeninu umělého ratanu, kterých je na trhu opravdu hodně. Nejlevnější a v tomto případě opravdu i nepříliš šťastné varianty se prodávají ve velkoobchodech. Je pravda, že byste je hned zpočátku nerozeznali od kvalitního umělého ratanu, protože to poznáte až v případě, že ho po první sezóně budete muset vyhodit. Proto doporučujeme pořizovat takový nábytek v případě, že máte všechny potřebné informace.

Umělý ratan se také liší svou konstrukcí, u těch nepříliš kvalitních se jedná o dřevěné konstrukce, u kvalitnějších je to železná konstrukce a ty nejkvalitnější jsou pak z hliníku.

 

 

Zahradní sestava a zima?

Ano, je pravda, že zahradní sestavu kupujeme na léto, když je zima vzdálená aspoň půl roku od nás a my si chceme vychutnat chvíle tepla. Dřív nebo později, ale budete muset řešit otázku, kam s nábytkem, když zima nastane.

Je několik možností. Buď si pořídíte nábytek, který snese nízké teploty, jako je třeba masivní plast, kvalitní umělý ratan nebo teakové dřevo anebo si pořídíte kryt, kterým nábytek jednoduše přikryjete. Neplatí to však u každého nábytku. Některé materiály jsou opravdu choulostivé a musíte je uskladnit třeba ve sklepě nebo stodole.

 

Rozměry zahradní sestavy?

Posledním důležitým bodem, který byste měli zváti, než si půjdete vybrat svou zahradní sestavu je velikost prostoru. Zahradní nábytek se prodává v různých variantách, klasických nebo rohových s různými rozměry. Pokud si koupíte nábytek a nebudete počítat s prostorem, který mu chcete věnovat, může se vám stát, že budete nemile překvapeni.

 

Rozhodně koupi zahradní sestavy neuspěchejte, v případě otázek se obraťte na e-shop nebo kamennou prodejnu, kde vám zodpoví všechny vaše otázky. A myslete na to, že investice do zahradního nábytku není investicí na jednu sezónu, ale několik let.